• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
27 28 29 30 31 01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 01 02 03 04 05 06

Kategorie postów

  • Doradztwo Podatkowe (49)
  • Firma (18)
  • System podatkowy (62)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Marzec 2016
  • Luty 2016
  • Styczeń 2016
  • Grudzień 2015
  • Październik 2015
  • Sierpień 2015
  • Lipiec 2015
  • Kwiecień 2015
  • Marzec 2015
  • Luty 2015
  • Styczeń 2015
  • Grudzień 2014
  • Listopad 2014
  • Październik 2014
  • Wrzesień 2014
  • Sierpień 2014
  • Lipiec 2014
  • Czerwiec 2014
  • Maj 2014
  • Kwiecień 2014
  • Marzec 2014
  • Luty 2014
  • Styczeń 2014
  • Grudzień 2013

Najnowsze wpisy, strona 2

< 1 2 3 4 5 ... 21 22 >

O zasadach rachunkowości

Zasady rachunkowości są zbiorem wszystkich reguł, norm oraz procedur obowiązujących w kwestii prowadzenia rachunkowości w danej jednostce. Są one stosowane, gdyż dostarczają dokładnych i rzetelnych informacji na temat majątkowej sytuacji w danym przedsiębiorstwie. Każda z tych zasad jest określona ścisłymi zasadami, które powszechnie stosowane tworzą pewnego rodzaju standardy rachunkowości.

Zasady, o których mowa w pewnym sensie stanowią wytyczne odnośnie prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych. Wszystkie zasady rachunkowości można podzielić na trzy zasadnicze grupy:
- uniwersalne,
- podstawowe,
- szczegółowe.

W tym poście zajmiemy się przybliżeniem pojęcia zasad uniwersalnych, które stosowane są we wszystkich krajach niezależnie od obowiązującego tam ustroju politycznego czy systemu gospodarczego.

Do zasad uniwersalnych możemy zaliczyć:
- zasada podwójnego/dwustronnego zapisu – każda operacja musi zostać ewidencjonowana na co najmniej dwóch kontach, po dwóch różnych stronach i w takiej samej wartości,
- zasada periodyzacji – zakłada podział zdarzeń gospodarczych na podziały czasowe, które są konieczne do tworzenia sprawozdań finansowych,
- zasada podmiotowości – wiążę się z prowadzeniem rachunkowości w jednostkach gospodarczych określonych nazwą i zarazem wyodrębnionych pod względem majątkowym, organizacyjnym oraz prawnym. 

zasady rachunkowości

28 sierpnia 2015   Dodaj komentarz
rachunkowość firmy   zasady rachunkowości  

Rodzaje akredytywy

W poprzednim poście było napisane wszystko na temat tego, czym jest akredytywa, jakie korzyści z niej płyną i kto może z niej skorzystać. Jeżeli przegapiłeś ten post, to zapraszam do nadrobienia zaleglości klikająć w ten LINK.

 

Prowadzenie wielu tysięcy przedsiębiorstw w Polsce umożliwiło wyodrębnienie kilku rodzajów akredytyw, które wynikają z dostosowywania jej do stanów faktycznych. Aby nie pogubić się w wyodrębnionych wszystkich rodzajach, akredytywy dzieli się ze względu na różne kryteria.

Ze względu na charakter zobowiązania banku otwierającego:

- akredytywa odwołalna, czyli bank zostawia sobie możliwość odwołania lub zmiany zobowiązania,
- akredytywa nieodwołalna, czyli ta, która nie może zostać zmieniona ani anulowana.

Ze względu na sposób płatności:

- akredytywa gotówkowa, czyli bank zobowiązany jest do dokonania wypłaty gotówkowej,
- akredytywa z odroczonym terminem płatności, czyli bank zobowiązany jest do tego, aby dokonać wypłaty w terminie odroczonym,
- akredytywa akceptacyjna, czyli beneficjent jest upoważniony przez bank do ciągnienia traty terminowej na niego,
- akredytywa negocjacyjna, czyli bank otwierający udziela upoważnienia dla banku pośredniczącego do negocjowania dokumentów.

Ze względu na rolę banku pośredniczącego:

- akredytywa niepotwierdzona, czyli w której rola banku ogranicza się do poinformowania beneficjenta o otwarciu akredytywy,
- akredytywa potwierdzona, czyli w której bank otwierający zleca bankowi pośredniczącemu potwierdzenie akredytywy.

Ze względu na role klienta danego banku:

- akredytywa importowa, czyli klient banku pełni rolę importera i zleca otwarcie akredytywy,
- akredytywa eksportowa, czyli klient banku jest eksporterem, dla którego otwarto akredytywę.


29 lipca 2015   Dodaj komentarz
Doradztwo Podatkowe   akredytywa   rodzaje akredytywy  

AKREDYTYWA – definicja, korzyści, podmioty....

Akredytywa jest opcją, która pozwala na bezgotówkowe rozliczenie dokonanych transakcji handlowych pomiędzy kontrahentami międzynarodowymi. Rozwiązanie, o którym mowa, polega na zobowiązaniu banku importera do spłacenia eksporterowi określonej kwoty w wyznaczonym terminie, pod warunkiem, który dotyczy tego, iż eksporter dostarczy do banku odpowiednie dokumenty, które odpowiadają wymogom akredytywy.

Akredytywa jest otwierana przez bank działając na zlecenie importera, który zleca ją w celu zapewnienia eksporterowi zapłaty za dostarczone dobra lub usługi. Pieniądze za dokonaną transakcję są wypłacane eksporterowi w momencie okazania bankowi odpowiednich dokumentów, które poświadczają wywiązanie się z umowy zawartej z importerem.

akredytywa

 

Jakie korzyści płyną z akredytywy?

- chroni eksportera przed ryzykiem handlowym
- chroni importera przed zapłatą za uszkodzony towar
- usprawnia transakcję pomiędzy kontrahentami międzynarodowymi

 

Jakie podmioty występują w przypadku akredytywy?
- ZLECENIODAWCA, czyli importer, który w swoim banku otwiera tzw. akredytywę i tym samym zobowiązuje się do dokonania płatności eksporterowi określonej kwoty, gdy ten okaże w banku określone wcześniej dokumenty. Należność przyznawana eksporterowi pochodzi z zawartej transakcji handlowej.


- BANK, czyli podmiot, który na zlecenie importera otwiera akredytywę, w której zobowiązuje się do zapłacenia określonej sumy pieniędzy na rzecz eksportera po spełnieniu przez niego warunków umowy i okazaniu odpowiednich dokumentów.

- BENEFICJENT, czyli eksporter jest podmiotem, który sprzedaje zleceniodawcy określone dobra lub usługi. To właśnie na rzecz eksportera otwierana jest akredytywa i on nie jest obarczony żadnymi zobowiązaniami z tego tytułu. Spłata zobowiązania importera wobec wierzyciela następuje w chwili wywiązania się przez niego z warunków określonych w umowie, a więc w momencie dostarczenia przez niego konkretnych dokumentów. 

20 lipca 2015   Dodaj komentarz
importer   akredytywa   eksporter  

Ulgi podatkowe – to, co warto wiedzieć....

Każda osoba, która samodzielnie będzie rozliczała podatek za rok 2015 powinna być świadoma wszystkich zmian, które zostały wdrożone w życie w ostatnim czasie w kwestii ulg podatkowych. Jedną z najważniejszych zaistniałych zmian jest stopniowa likwidacja ulgi na Internet, likwidacja zwrotu VAT-u za materiały budowlane oraz zmiany na uldze na dzieci. Wyjątkiem ulgi na Internet są osoby, które skorzystały z niej pierwszy raz sporządzając PIT za rok 2014.

Oto obecnie uregulowane i dostępne ulgi podatkowe:

Ulga z tytułu darowizn na cele pożytku publicznego - jest to odliczenie całej kwoty darowizny. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37. 
  Ulga z tytułu darowizny na cele kultu religijnego - jest to odliczenie całej kwoty darowizny. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37. 
  Ulga z tytułu krwiodawstwa - jest to odliczenie od dochodu kwoty darowizny. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37. 
  Ulga na Internet - jest to zwrot wydatków związanych z korzystaniem z sieci. Kwota ta nie może wynosić więcej nić 760 złotych rocznie. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37.
  Ulga rehabilitacyjna, na którą składa się również ulga na leki - jest to odliczenie od dochodów wszelkich kosztów poniesionych w związku z rehabilitacją. Prócz tego warto pamiętać, że przysługuje ona również rodzicom i opiekunom osób niepełnosprawnych. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37. 
  Ulga z tytułu konieczności posiadania przewodnika - jest to odliczenie 2280 złotych. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37. 
  Ulga z tytułu konieczności posiadania psa asystującego - jest to odliczenie 2280 złotych. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 36L, PIT 36 oraz PIT 37. Jest to sytuacja bardzo podobna, jak w przypadku ulgi na przewodnika. 
  Ulga rehabilitacyjna na samochów - jest to odliczenie 2080 zł od kosztów związanych z przystosowaniem samochodu dla osoby niepełnosprawnej. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37. 
  Ulga z tytułu nowych technologii - jest to zwrot do 50% wydatków związanych z wprowadzeniem nowych technologii. Warto zwrócić uwagę na to, że na tę ulgę składają się również np. wiedza, prawa autorskie. Przysługuje ona jedynie osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, rozliczającym się na formularzach PIT 28, PIT 36, PIT 36L. 
  Ulga z tytułu płaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne - jest to kwota do 7,75% sumy zapłaconych składek odliczanych od podatku. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 16-A, PIT 28, PIT 36, PIT 36L oraz PIT 36L. 
  Ulga tzw. abolicyjna - przysługuje jedynie podatnikom, którzy pracuja za granicą. Umożliwia ona pomniejszenie należności podatkowych o różnicę wynikających z wysokości składek podatkowych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 28, PIT 36 oraz PIT 37. 
  Ulga prorodzinna - jest to opcja, która umożliwia odpisanie od podatku 1112,04 zł rocznie na każde posiadane dziecko. Można z niej skorzystać w przypadku formularzy PIT 36 i PIT 37.

Większość z wymienionych powyżej ulg jest rozliczana albo od dochodu, albo od podatku. Dużo rzadziej zdarza się, aby występowały odliczenia od przychodu. Jednak, aby poprawnie wypełnić deklaracje podatkowe trzeba pamiętać o tym, aby sprawdzić z których ulg podatnik może skorzystać i jakie dokumenty musi przygotować, aby dana ulga została wzięta pod uwagę. 

 

 

02 lipca 2015   Dodaj komentarz

Podjęcie działalności gospodarczej

Działalność gospodarczaZanim podejmiemy się prowadzenia działalności gospodarczej konieczne będzie zarejestrowanie własnej firmy. Podmioty gospodarcze obecnie mają do wyboru wiele możliwości dzięki, którym mogą podjąć aktywną działalność na rynku gospodarczym.

 

Problem prowadzenie księgowości pojawi się dobiera kiedy już wybierzemy daną formę prawną i nasza firma będzie figurować w rejestrze przedsiębiorców. Co jednak czeka Nas przed tym?

 

Musimy wybrać sposób w jaki założymy firmę. Jest kilka możliwości:

 zakup gotowej spółki z o.o., która posiada wszystkie niezbędne dokumenty i umożliwia podjęcia działalności gospodarczej już nawet w ciągu 1 dnia,

zarejestrowanie spółki w wybranym Urzędzie Gminy w przypadku jednoosobowej działalności lub w Krajowym Rejestrze Sądowym.

 

Każda z tych możliwości jest dobra, wszystko zależy od priorytetów przedsiębiorcy. Najczęściej podmioty gospodarcze sięgają po rozwiązanie jakim jest zakup lub rejestracja spółki z ograniczoną działalnością.

 

Kiedy już element założenia własnej firmy jest za nami pojawia się problem prowadzenia księgowości. Jest to bardzo ważne zagadnienie, które musi zostać dokładanie przeanalizowane przez przedsiębiorcę.

 

Cały proces prowadzenia działalności gospodarczej jest bardzo złożony i wymaga podejmowania wielu decyzji gospodarczych. Na szczęście na rynku działa wielu ekspertów, którzy mogą udzielić przedsiębiorcy cenne wskazówki:

• doradcy prawni,

• doradcy podatkowi,

• doradcy księgowi.

 

Zakres usług doradczych jest bardzo szeroki co znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej i działanie w ramach aktualnie obowiązujących przepisów prawnych. Warto rozważyć taką możliwość, żeby w następstwie niewłaściwie podjętych decyzji nie pojawiły się niemiłe konsekwencje.  

                      

29 kwietnia 2015   Dodaj komentarz
Doradztwo Podatkowe   Firma   działalność gospodarcza   księgowość   doradztwo podatkowe   doradztwo gospodarcze  
< 1 2 3 4 5 ... 21 22 >
Doradztwopodatkowe | Blogi