O zasadach rachunkowości
Zasady rachunkowości są zbiorem wszystkich reguł, norm oraz procedur obowiązujących w kwestii prowadzenia rachunkowości w danej jednostce. Są one stosowane, gdyż dostarczają dokładnych i rzetelnych informacji na temat majątkowej sytuacji w danym przedsiębiorstwie. Każda z tych zasad jest określona ścisłymi zasadami, które powszechnie stosowane tworzą pewnego rodzaju standardy rachunkowości.
Zasady, o których mowa w pewnym sensie stanowią wytyczne odnośnie prowadzenia ksiąg rachunkowych i sporządzania sprawozdań finansowych. Wszystkie zasady rachunkowości można podzielić na trzy zasadnicze grupy:
- uniwersalne,
- podstawowe,
- szczegółowe.
W tym poście zajmiemy się przybliżeniem pojęcia zasad uniwersalnych, które stosowane są we wszystkich krajach niezależnie od obowiązującego tam ustroju politycznego czy systemu gospodarczego.
Do zasad uniwersalnych możemy zaliczyć:
- zasada podwójnego/dwustronnego zapisu – każda operacja musi zostać ewidencjonowana na co najmniej dwóch kontach, po dwóch różnych stronach i w takiej samej wartości,
- zasada periodyzacji – zakłada podział zdarzeń gospodarczych na podziały czasowe, które są konieczne do tworzenia sprawozdań finansowych,
- zasada podmiotowości – wiążę się z prowadzeniem rachunkowości w jednostkach gospodarczych określonych nazwą i zarazem wyodrębnionych pod względem majątkowym, organizacyjnym oraz prawnym.