• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Kalendarz

pn wt sr cz pt so nd
30 31 01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 01 02

Kategorie postów

  • Doradztwo Podatkowe (49)
  • Firma (18)
  • System podatkowy (62)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Archiwum

  • Marzec 2016
  • Luty 2016
  • Styczeń 2016
  • Grudzień 2015
  • Październik 2015
  • Sierpień 2015
  • Lipiec 2015
  • Kwiecień 2015
  • Marzec 2015
  • Luty 2015
  • Styczeń 2015
  • Grudzień 2014
  • Listopad 2014
  • Październik 2014
  • Wrzesień 2014
  • Sierpień 2014
  • Lipiec 2014
  • Czerwiec 2014
  • Maj 2014
  • Kwiecień 2014
  • Marzec 2014
  • Luty 2014
  • Styczeń 2014
  • Grudzień 2013

Najnowsze wpisy, strona 20

< 1 2 ... 19 20 21 22 >

Doradca Podatkowy

doradca_podatkowy

Prawo podatkowy mimo, że powinno być jasne i zrozumiałe dla Nas niestety takie nie jest. Może wynika to z faktu, że są to regulację dość problematyczne, które wiążą się z sprzecznymi interesami podmiotów gopodarczych, jedno jest pewne system podatkowy w Polsce do prostych nie należy i pewnie należeć nie będzie. Co więc zrobić kiedy nie wiemy jak sobie poradzić z pewnymi zagadnieniami, a nie wypełnienie obowiązku powoduję nieprzyjemne konsekwencję. Może należy zwrócić się o poradę do doradcy podatkowego.

 

Kim jest doradca podatkowy?

 

Zawód doradcy podatkowego należy do grona zawodów zaufania publicznego, nie każdy może nim zostać należy mieć wysokie kwalifikację, które potwierdzane są egzaminem państwowym:

→ wyższe wykształcenie

→ specjalistyczną wiedzę

→ ogromne doświadczenie w zakresie zagadnień prawa finansowego oraz innych dziedzin

 

Zawód ten wiąże się z  koniecznością ciągłego podnoszenie swoich kwalifikacji : udział w konferencjach , seminariach, szkoleniach.

Czynności jakie wykonuję doradca zawodowy podlegają  ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej a także obowiązuję go tajemnica zawodowa nawet po zakończeniu sprawy.  Wszystkie dokumenty jakie otrzymamy od doradcy powinny być podpisane jego nazwiskiem, co daje Nam pewność,  że to on ponosi odpowiedzialność z ewentualne pomyłki. Obowiązują go zasady etyki zawodowej, ma wykonywać wszystkie czynności zgodnie z swoją wiedzą, uczciwie i rzetelnie, dbając o każdy szczegół i mając na uwadze dobro swojego klienta oraz obowiązujące regulację prawne.

 

Czym zajmuję się doradca:

 

→ udzielanie porad, opini

→ prowadzenie ksiąg podatkowych

→ sporządzanie zeznań i deklaracji podatkowych

→ występowanie w roli pełnomocnika w postępowaniach podatkowych

 

Wszystkie czynności jakie są wykonywane przez doradcę odbywają się odpłatnie. Jego kwalifikację i doświadczenie mają dawać Nam pewność, że Nasze problemy zostaną rozwiązane z należytą starannością.

21 stycznia 2014   Dodaj komentarz
Doradztwo Podatkowe   doradztwo podatkowe   doradzca podatkowy  

Skomplikowane prawo podatkowe

Wypełnienie deklaracji podatkowej to żaden problem, każdy z Nas jest w stanie wypełnić poszczególne puste kolumny i zsumować kwoty,  najczęściej robi to za Nas jakiś system, który zajmuję się rozliczeniami związanymi z podatkami.

Problem pojawia się gdy należy zaliczać do odpowiednich kategorii przychody i koszty. W przypadku przedsiębiorstw, które  prowadzą działalność gospodarczą to nie jest takie proste.

Niestety Nasze prawo podatkowe jest bardzo skomplikowane i cały czas się zmienia w zależności od prowadzonej polityki, dochodzi do tego rozbieżność między księgami prowadzonymi na potrzeby rachunkowości a księgami, które prowadzone są w celu ustalenia dochodu jakie będzie stanowił podstawę opodatkowania.

Niektóre pozycję przychodów i kosztów jakie są generowane w związku z prowadzoną działalnością  stanowią pozycję zaliczane wyłącznie do kategorii prawa podatkowego z kolei inne klasyfikuję się tylko w przypadku prowadzenie ksiąg rachunkowych na potrzeby obliczenie wyniku finansowego.

Tutaj podmiot gospodarczy ma największe problemy, bo niewłaściwie zaliczone pozycję spowodują, że dochód od jakiego zostanie potrącony podatek będzie w niewłaściwej wysokości a konsekwencją tego będzie nieprawidłowa wysokość należnego podatku dochodowego czyli w kilku słowach Nasza deklaracja będzie zawierać błędy i będzie trzeba dokonać korek.

08 stycznia 2014   Dodaj komentarz
System podatkowy   podatek   podatki   system podatkowy  

Rozliczenie podatków

rozliczenie_podatkuKażdy z Nas wcześniej czy później musi zapłacić podatek. Zobowiązanie to może wynikać z różnych tytułów, większość czynności, transakcji , których dokonujemy będzie rodziła obowiązek podatkowy.

Kiedy już powstanie obowiązek zapłacenia podatku w jakiej formie powinniśmy dokonać takiego rozliczenia?

Naszym obowiązkiem jest  złożenia w odpowiednim terminie  deklaracji  w właściwym Urzędzie Skarbowym, nie dopełnienie tego obowiązku będzie wiązało się z konsekwencjami. Bo niestety mimo, że podatników są tysiące organ podatkowy o żadnym nie zapomina a zwłaszcza o takim, który nie dopełnił swojego obowiązku.

Deklarację będzie składał każdy z Nas kto osiągnął w danym roku podatkowym przychód podlegający opodatkowaniu. Możemy złożyć deklarację w tradycyjnej formie, odwiedzić Panie w Urzędzie i skorzystać z ich uprzejmości lub złożyć deklaracje poprzez system elektroniczny. Obie te formy rozliczenia są skuteczne.

Istnieje także możliwość, że Nasz pracodawca dokona za Nas rozliczenia ale często zdarza się, że w takiej deklaracji nie uwzględni ulg jakie Nam przysługują.


Ważne jest aby pamiętać o terminach w jakich Nasza deklaracja ma dotrzeć do Urzędu Skarbowego.


Osoby fizyczne mają obowiązek złożenia deklaracji do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym pojawił się obowiązek podatkowy. Z kolei osoby prawne zobowiązane  płacić podatek dochodowy od osób prawnych  rozliczają się w dwóch terminach deklarację wstępną składają do 31 marca roku kolejnego a deklarację ostateczną do 30 września.

Złożenie deklaracji jest konieczne, nie należy tego odwlekać do ostatniej chwili, bo mogą wystąpić różne okoliczności, które utrudnią Nam dokonanie tej czynności.

08 stycznia 2014   Dodaj komentarz
System podatkowy   podatek   podatki   system podatkowy  

Obowiązek podatkowy

Mało kto z Nas lubi obowiązki, wolimy otrzymywać jakieś przywileje, zwolnienia a tutaj państwo obarcza Nas obowiązkiem podatkowym. Niestety to nie jest powinność, z której możemy się nie wywiązać, jeśli już powstanie taki obowiązek prędzej czy później będziemy zobowiązani dokonać odpowiedniej wielkości wpłaty, w innym przypadku będą Nam grozić nie przyjemne konsekwencję. 

Definicja obowiązku podatkowego wynika z Ordynacji Podatkowej, jest to powinność przymusowej zapłaty pieniężnego świadczenia na rzecz państwa wynikająca z konkretnych zdarzeń jakie wymienione są w ustawie. Obowiązek ma charakter prywatny, nie możemy się go pozbyć. 

Czy chcemy czy nie pewne zdarzenia będą powodować powstanie obowiązku i my od niego się nie uwolnimy.  Zdarzeniem takim może być : 

uzyskanie przez Nas dochodów, co zobowiązuje Nas do zapłaty podatku dochodowego 

nabycie spadku, jeśli ktoś daruje Nam spadek, spowoduje to obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn 

sprzedaż rzeczy i praw majątkowych co zobowiąże Nas do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych 

I wiele innych zdarzeń, powinniśmy się przyzwyczaić, że większość czynności jakie wykonujemy lub transakcję jakich jesteśmy stronami spowodują powstanie obowiązku podatkowego. Wszystkie aspekty związane z powstaniem obowiązku podatkowego są regulowane w prawach podatkowych. Obowiązek podatkowy dotyczy zarówno osób fizycznych, osób prawnych, jednostek organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.

30 grudnia 2013   Dodaj komentarz
System podatkowy   podatek   podatki   obowiązek podatkowy  

Podział podatków

 

Musimy wiedzieć, że tak jak w przypadku większości pojęć i w przypadku podatków znajdziemy różne ich rodzaje. Można zgubić się w różnych wyliczeniach ale podstawowe podziały i rodzaje podatków powinniśmy znać w końcu nie jest tego aż tak dużo. A więc zaczynamy... 

Klasyfikacja podatków 

Pierwszy podział podatków jaki jest stosowany to podział przedmiotowy, w tej grupie znajdziemy takie podatki jak 

 
 

→  podatki przychodowe : pobierane są od przychodów jakie osiąga jednostka, bez uwzględnienia kosztów ich uzyskania, są to podatki proste, mało skomplikowane w obliczeniach, każdy z Nas z takimi podatkami na pewno sobie poradzi bez większych problemów 

 
→ podatki dochodowe obliczana są z Naszych dochodów ( tj. Nadwyżki przychodów nad kosztami) , te podatki będą wymagać już bardziej rozbudowanej księgowości, podatki dochodowe to np. Podatek dochodowy od osób prawnych, podatek dochodowy od osób fizycznych 

 
→ podatki majątkowe pobierane od majątku przez Nas posiadanego, w gronie takich podatków znajdziemy podatek od spadków i darowizn, podatek rolny, podatek leśny, podatek od nieruchomości, podatek od posiadanego psa ( bardzo kontrowersyjny), podatek od czynności cywilnoprawnych 

 
→ podatki od wydatków, ich zakres jest bardzo ograniczony , są to typowe podatki konsumpcyjne ponoszone w związku z zakupem dóbr luksusowych 

 
Kolejny podział podatków będzie bierze pod uwagę sposób w jaki pokryjemy należność wynikającą  z podatku , w  tej grupie pojawią się podatki bezpośrednie , które podatnicy pokrywają z przychodów, dochodów czy majątku , czyli bezpośrednio dotyczą tego co mamy w posiadaniu a także  podatki pośrednie to  znany Nam podatek od towarów i usług , akcyza 

Bardzo często pojawia się także trzeci podział podatków związany z miejscem gdzie podatki trafiają tj. budżetem, który zostaje zasilony , tutaj również pojawiają się dwa podziały podatków;  podatki wpływające do budżetu państwa ( podatki dochodowe, podatki pośrednie) oraz podatki, które zasilające budżetu jednostek samorządowych ( podatek rolny, podatek leśny, podatek od spadków i darowizn , itp ). 


19 grudnia 2013   Dodaj komentarz
System podatkowy   podatek   podatki   podział podatków  
< 1 2 ... 19 20 21 22 >
Doradztwopodatkowe | Blogi