AKREDYTYWA – definicja, korzyści, podmioty....
Akredytywa jest opcją, która pozwala na bezgotówkowe rozliczenie dokonanych transakcji handlowych pomiędzy kontrahentami międzynarodowymi. Rozwiązanie, o którym mowa, polega na zobowiązaniu banku importera do spłacenia eksporterowi określonej kwoty w wyznaczonym terminie, pod warunkiem, który dotyczy tego, iż eksporter dostarczy do banku odpowiednie dokumenty, które odpowiadają wymogom akredytywy.
Akredytywa jest otwierana przez bank działając na zlecenie importera, który zleca ją w celu zapewnienia eksporterowi zapłaty za dostarczone dobra lub usługi. Pieniądze za dokonaną transakcję są wypłacane eksporterowi w momencie okazania bankowi odpowiednich dokumentów, które poświadczają wywiązanie się z umowy zawartej z importerem.
Jakie korzyści płyną z akredytywy?
- chroni eksportera przed ryzykiem handlowym
- chroni importera przed zapłatą za uszkodzony towar
- usprawnia transakcję pomiędzy kontrahentami międzynarodowymi
Jakie podmioty występują w przypadku akredytywy?
- ZLECENIODAWCA, czyli importer, który w swoim banku otwiera tzw. akredytywę i tym samym zobowiązuje się do dokonania płatności eksporterowi określonej kwoty, gdy ten okaże w banku określone wcześniej dokumenty. Należność przyznawana eksporterowi pochodzi z zawartej transakcji handlowej.
- BANK, czyli podmiot, który na zlecenie importera otwiera akredytywę, w której zobowiązuje się do zapłacenia określonej sumy pieniędzy na rzecz eksportera po spełnieniu przez niego warunków umowy i okazaniu odpowiednich dokumentów.
- BENEFICJENT, czyli eksporter jest podmiotem, który sprzedaje zleceniodawcy określone dobra lub usługi. To właśnie na rzecz eksportera otwierana jest akredytywa i on nie jest obarczony żadnymi zobowiązaniami z tego tytułu. Spłata zobowiązania importera wobec wierzyciela następuje w chwili wywiązania się przez niego z warunków określonych w umowie, a więc w momencie dostarczenia przez niego konkretnych dokumentów.