• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Kategorie postów

  • Doradztwo Podatkowe (49)
  • Firma (18)
  • System podatkowy (62)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Kategoria

Doradztwo Podatkowe, strona 4

< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

Nadpłata podatku

nadpłata_podatkuNadpłata podatku powstaje w momencie gdy podatnik, który zobowiązany jest do świadczenia z tytułu określonego podatku ureguluje kwotę wyższą od kwoty należnej lub zapłaci kwotę podatku, mimo że nie miał takiego obowiązku.

 

Przepisy Ordynacji Podatkowej ściśle określają moment powstania nadpłaty:

→  uregulowanie przez podatnika podatku nienależnego lub w wysokości większej od należnej,

→  pobranie przez płatnika podatku nienależnego lub wysokości większej od należnej,

→  zapłata przez płatnika lub inkasenta należności, która wynika z decyzji, jeżeli należność została określona nienależnie lub w większej wysokości,

→  wpłacenie przez płatnika lun inkasenta podatku w większej wysokości od podatku jaki został pobrany,

→  złożenie korekty deklaracji od podatku VAT, która obniżać będzie wysokość zobowiązania podatkowego w następstwie zwiększenia kwoty podatku naliczonego w oparciu o przepisy podatku od towarów i usług.

 

Kwota nadpłaty podatku wraz z oprocentowaniem podlegają zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych, w przypadku braku takich zaległości są zwracane, chyba, że podatnik złożyć wniosek o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

 

Jeśli spółka otrzyma zwrot nadpłaty nie będzie to stanowić kategorii przychodu w oparciu o ustawę o podatku dochodowym.

         

26 sierpnia 2014   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   podatek   system podatkowy   nadpłata podatku  

Wypełnianie deklaracji podatkowych

e-deklaracjaPojawiły się propozycje kolejnych zmian w ustawie o podatku dochodowym oraz niektórych innych ustawach, które mają za zadanie wprowadzić usługę wstępnego wypełniania przez urzędy skarbowe zeznań podatkowych podatników.


Według proponowanych zmian płatnicy PIT oraz podmioty, które nie pełnią funkcji płatnika w tym podatku będą miały obowiązek przekazywać organom podatkowym informacje o dochodach podatników tylko poprzez system elektroniczny.

 

Możliwość przekazywania informacji w wersji papierowej będą miały tylko podmioty, które dostarczać będą informacji dla nie więcej niż pięciu osób.

 

Jeśli zmiany proponowane zmiany zaczną funkcjonować każdy z podatników w ramach nowego systemu e-podatki będzie miał założone konto, na którym umieszczone zostaną wstępnie wypełnione zeznania PIT, które jeśli nie będą zawierać błędów wysłać będzie można do urzędu skarbowego.

 

Jeśli podatnik będzie chciał się rozliczyć z współmałżonkiem, skorzystać z przysługujących mu ulg podatkowych czy też przekazać 1 % podatku na organizację pożytku publicznego będzie mógł dokonać rozliczenia samodzielnie.

 

Usługa wstępnego wypełniania zeznań podatkowych ma być dostępna od 2015 roku dla podatników rozliczających PIT – 37.

05 sierpnia 2014   Dodaj komentarz
Doradztwo Podatkowe   zeznanie podatkowe   urząd skarbowy   podatek   system podatkowy   deklaracja podatkowa  

Podatki 2015

podatekMinisterstwo Finansów postanowiło zwrócić uwagę na kwestie regulowania zaległości podatkowych. Pojawił się projekt nowelizacji ordynacji podatkowej, który przewiduje profity dla podmiotów gospodarczych, którzy będą wyrażać chcę samodzielnego regulowania zobowiązań podatkowych.

 

Jeśli podatnik z własnej inicjatywy ujawni i ureguluje podatkowe zaległości odsetki za zwłokę będą w tym przypadku wynosić tylko 50% stawki podstawowej. 

 

Jednocześnie w sytuacji podmiotów, które opornie regulują swoje zobowiązania podatkowe planuje się zwiększenie stawki podwyższonej do poziomu 200% stawki podstawowej. Dotyczyć to będzie tylko podatników VAT, akcyzy oraz dłużników celnych.

 

Według resortu finansów obecnie obowiązująca stawka odsetek za zwłokę w wysokości 75 % stawki podatkowej jest za niska i nie motywuje odpowiednio podatników do terminowego regulowania zobowiązań podatkowych. Proponowane zmiany mają zacząć funkcjonować w 2015 roku. 

Jak wpłyną na zachowanie podatników?  

24 lipca 2014   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   system podatkowy   zobowiązania podatkowe   zmiany w podatkach   odsetki za zaległości   odsetki podatkowe   podatki w 2015  

Krzywa Laffera

             krzywa_laffera

Podatki stanowią cenne źródło dochodów do budżetu państwa, najchętniej narzucane byłyby jak najwyższe stawki podatków żeby osiągać jak najwyższe strumienie wpływów do budżetu państwa, w praktyce jednak tak się nie da. Po pierwsze poziom niezadowolenia społeczeństwa byłby tak wysoki, że nie wiadomo czy państwo byłoby w stanie uporać się z takim problem.

 

Z drugiej strony z kolei zgodnie z prawem Laffera zależność większe stawki podatku większe wpływy do budżetu państwa nie koniecznie ma miejsce.

 

Prawo Laffera mówi, że w sytuacji kiedy stawki podatku zaczynają rosnąć, to wzrost wpływów do budżetu państwa następuje tylko do określonego momentu, po którym każde kolejne podwyższenie stawki podatkowej będzie powodować zmniejszenie wielkości wpływów podatkowych.


Obywatele w skrajnej sytuacji kiedy mieliby obowiązek odprowadzić do budżetu państwa podatek w wysokości 100% nie zdecydowaliby się na zatrudnienie bo byłoby to zwyczajnie nieopłacalne.

 

Państwo określając stawki podatku powinno brać pod uwagę wiele czynników nie tylko kwestie związane z wielkością wpływów do budżetu.  

22 lipca 2014   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   podatek   system podatkowy   dochody budżetowe   stawka podatku  

Organy podatkowe pod lupą NIK

system_podatkowyNIK tj. Naczelna Izba Kontroli przeprowadziła kontrolę organów podatkowych działających w Polsce oto kilka wniosków jakie pojawiły się w wyniku przeprowadzonych czynności kontrolnych:

 

Przeprowadzane postępowania podatkowy w większości przypadków przeprowadzone były w odpowiednich terminach a urzędnicy działali zgodnie z obowiązującymi normami prawa.

 

Decyzje wydawane przez ograny podatkowe są niskiej jakości, świadczy o tym coraz większa liczba odwołań podatników od decyzji. Z roku na rok podatnicy coraz częściej odwołują się od decyzji wydawanych w pierwszej instancji w 2012 roku – od 22% decyzji, w 2013 roku w pierwszym półroczu już od 30 % decyzji.

 

Rośnie liczba podmiotów gospodarczych zainteresowanych interpretacjami prawa podatkowego, według Naczelnej Izby Kontroli jest to wynikiem braku przejrzystości, zbyt skomplikowaną strukturą prawa podatkowego.

 

Kolejna uwaga dotyczy przewlekłości postępowań odwoławczych. Zgodnie z obowiązującymi normami prawa postępowanie takie powinno trwać maksymalnie 2 miesiące, podczas gdy w rzeczywistości pojawiają się przypadki, w których takie postępowanie ciągnie się przez 4 lub nawet w skrajnych przypadkach ponad 5 lat.

 

Według NIK ogromna liczba odwołań od decyzji organów podatkowych oraz duża liczba spraw spornych, których stronami są podatnicy przyczynia się do spadku zaufania obywateli do organów skarbowych.

 

Wnioski z kontroli zostały wyciągnięte, najważniejszą jednak kwestią jest fakt czy zostaną wprowadzone odpowiednie zmiany, które zmienią aktualny stan rzeczy. Wszystkim podatnikom pozostaje czeka...

16 lipca 2014   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   podatek   podatki   system podatkowy   kontrola podatkowa   organy podatkowe  
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >
Doradztwopodatkowe | Blogi