• Grupa PINO
  • Prv.pl
  • Patrz.pl
  • Jpg.pl
  • Blogi.pl
  • Slajdzik.pl
  • Tujest.pl
  • Moblo.pl
  • Jak.pl
  • Logowanie
  • Rejestracja

Szukasz porady? Napisz na: ekspert.doradztwo-podatkowe@gazeta.pl

Kategorie postów

  • Doradztwo Podatkowe (49)
  • Firma (18)
  • System podatkowy (62)

Strony

  • Strona główna
  • Księga gości

Kategoria

Doradztwo Podatkowe, strona 2

< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >

Roczne zeznanie podatkowe

roczne zeznanie podatkoweKażdy podatnik zobowiązany jest do składania rocznego zeznania podatkowego. Punktem wyjścia do dokonania właściwego rozliczenia jest wybór odpowiedniego formularza podatkowego, dzięki temu podatnik zawrze w swoim rozliczeniu podatkowym wszystkie wymagane informacje i w właściwy sposób rozliczy się z urzędem skarbowym.

 

Podatek liniowy

Odpowiedni będzie formularz PIT-36L, przedsiębiorca zobowiązany jest go złożyć w terminie do 30 kwietnia. Jeśli pojawiły się jakieś dochody spoza działalności gospodarczej niezbędny będzie PIT-37.

 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W przypadku tej formy opodatkowania działalności gospodarczej potrzeby będzie formularz PIT-28, w tym przypadku minął termin złożenia rocznego zeznania podatkowego, który był do 31 stycznia.

 

Karta podatkowa

Najprostsza forma opodatkowania działalności gospodarczej również wymaga złożenia zeznania podatkowego, właściwy w tym przypadku będzie formularz PIT-16AE i podabnie jak w przypadku ryczałtu termin jego złożenie minął 31 stycznia.

 

Ogólne zasady opodatkowania

Mowa tutaj o przedsiębiorcach, którzy rozliczają się według stawki 18 % lub 32 %. Zobowiązani są oni do złożenia deklaracji PIT-36, termin złożenie zeznania podatkowego to 30 kwietnia kolejnego roku podatkowego.

 

Posiadając kluczowe informacje na temat rozliczenia podatkowego odpowiedniego dla danej formy przedsiębiorca jest w stanie wykonać wszystkie niezbędne formalności samodzielnie. Jeśli jednak nie czuje się na siłach może powierzyć wypełnienie oraz złożenie odpowiedniej rocznej deklaracji podatkowej wyspecjalizowanemu podmiotowi.  

                            

23 lutego 2015   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   Firma   zeznanie podatkowe   doradztwo podatkowe   deklaracja podatkowa   rozliczenie podatkowe  

Oszustwo podatkowe

Oszustwo podatkowe

System podatkowy jest bardzo skomplikowany, dlatego też przedsiębiorcy mogą czasem mieć problem z właściwą interpretacją przepisów podatkowych. Jest jednak grupa podmiotów gospodarczych, którzy celowo dokonują oszustw podatkowych.

 

Oszustko podatkowe definiowane jest jako umyślne zachowanie jednostki gospodarczej, która chce uniknąć opodatkowania lub zmniejszyć jego wysokość. Przestępstwa podatkowe w tym także oszustwa podatkowego zostały zaliczone przez państwa członkowskie Unii Europejskiej do katalogu przestępstw gospodarczych.

 

Polskie prawo karno-skarbowe do oszustw podatkowych zalicza przede wszystkim:

- uniknięcie opodatkowania,

- podanie nieprawdziwych informacji lub zatajenie części informacji w złożonej deklaracji lub oświadczeniu

- wyłudzenie zwrotu podatku.

 

Przykłady oszustw podatkowych:

 

Bardzo często popełnianym wykroczeniem jest kupowanie przez przedsiębiorców faktury dokumentującej fikcyjną sprzedaż usług lub towarów. Kolejnym przykładem jest podawanie zaniżonej wartości sprzedaży, przedsiębiorca dokonując procesu sprzedaży unika obowiązku jej udokumentowania. Innym rodzajem oszustwa podatkowego jest niepełna lista płac, fałszowanie list płac jest wykroczeniem, którego dopuszczają się najczęściej prywatni przedsiębiorcy.

Zdarza się także, że podmioty gospodarcze rejestrują fikcyjne darowizny na rzecz zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, fundacji, kościołów czy związków wyznaniowych w celu uzyskania odpisów podatkowych.

 

Dopuszczając się oszustw podatkowych przedsiębiorcy bardzo dużo ryzykują. Kontrole podatkowe są coraz dokładniejsze, wykrywane są nieprawidłowości i wyciągane odpowiednie konsekwencje.

                         

27 stycznia 2015   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   Firma   system podatkowy   doradztwo podatkowe   oszustwo podatkowe   przestępstwo podatkowe  

Rozliczenie podatku za 2014 rok

               rozliczenie podatkowe

Podmioty gospodarcze, które osiągnęły dochody w 2014 roku zobowiązane są do rozliczenia się z tytułu należnego podatku dochodowego. Nawet jeśli uzyskana została strata należy złożyć zeznanie podatkowe, taka strata może się przydać w następnych okresach rozliczeniowych , kiedy będzie ją można odliczyć od dochodu przez 5 kolejnych lat podatkowych, nie przekraczają 50% wartości straty.

 

Zeznanie podatkowe za rok 2014 należy złożyć do:

 

2 lutego 2015 roku

- podmioty rozliczające się za pomocą karty podatkowej, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz duchowni.

 

2 marca 2015 roku

- rozliczenie za pracownika oraz ZUS za świadczeniobiorcę.

 

30 kwietnia 2015 roku

- rozliczenie z tytułu działalności gospodarczej, podatku liniowego, pracy, podatku od nieruchomości.

 

Podmioty gospodarcze, które nie zachowają odpowiednich terminów będą musiały się liczyć z karą za opóźnienie. Formularz rozliczeniowy podatnicy mogą złożyć w różny sposób:

 

•  bezpośrednio w urzędzie skarbowym,

•  w postaci dokumentu elektronicznego z urzędowym potwierdzeniem odbioru,

•  za pomocą poczty.

 

Wszyscy podatnicy, którzy zainteresowani są rozliczeniem drogą elektroniczną nie muszą się obawiać, że konieczne jest posiadanie e-podpisu. System weryfikuje formularz za pomocą 5 danych personalnych dotyczących podatnika:

 

•  NIP albo numer PESEL – w zależności od podatnika,

•  imię (pierwsze),

•  nazwisko,

•  data urodzenia,

•  kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny (składając deklarację za 2014 – podajemy kwoty przychodów z 2013 r. rozliczanych w deklaracji składanej w 2014 r.).

 

Warto powoli przygotowywać się do przeprowadzenie rozliczenia podatku za rok 2014, aby wszystkie niezbędne formalności wykonać w terminie.  

                         

13 stycznia 2015   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   Firma   doradztwo podatkowe   rozliczenie podatkowe   podatek 2014   rozliczenie podatkowe 2014  

Rozliczenie z podatku dochodowego za rok...

Rozliczenie-podatkoweNajszersze grono podatników korzysta w rozliczeniu z tytułu należnego podatku dochodowego z formularza PIT-37. Przy rozliczeniu dochodów za rok 2014 obowiązywać będzie inna wersja formularza.

Jest to ważne z punktu widzenia przede wszystkim podmiotów gospodarczych, które rozliczać się będą w tradycyjny sposób za pomocą wersji papierowej formularza. W przypadku rozliczeń przeprowadzonych drogą elektroniczną, podatnicy będą mieli narzucony do wypełnienia nowy formularz PIT-37.

 

Jacy podatnicy skorzystają z nowego formularza PIT-37 ?

 

Jest on niezbędny do rozliczenia się z tytułu:

 

→ rent,

→ emerytur,

→ umów o pracę,

→ działalności wykonywanej osobiście.

 

Zgodnie z prognozami resoru finansów od marca 2015 roku przygotowywane będą wstępne rozliczenia podatkowe dla jednostek gospodarczych.

 

Jeśli podatnik nie będzie korzystać z żadnych dodatkowych ulg czy też preferencji podatkowych będzie miał możliwość zatwierdzenia takiego zeznania podatkowego. Operacja zatwierdzenia formularza odbywać się będzie za pośrednictwem portalu podatkowego Ministerstwa Finansów. Każdy z podatników, który będzie miała wątpliwości co do wypełnienia formularza PIF-37 będzie mógł zaczekać, rozliczenie zostanie wypełnione przez Urząd Skarbowy i przedstawione do zatwierdzenia.

 

Czy automatycznie wypełnienie deklaracji podatkowej przez Urząd okaże się dobrym rozwiązaniem? Wszystko okaże się w marcu 2015 roku kiedy rozwiązanie zacznie być stosowane w praktyce.

                      

10 grudnia 2014   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   podatki   system podatkowy   doradztwo podatkowe   doradca podatkowy   podatek z 2014 rok  

Postępowanie podatkowe

doradztwo-podatkowePostępowanie podatkowe to rodzaj postępowania administracyjnego, które ma na celu określenie prawidłowego wymiaru podatku. Prowadzone jest przez organ podatkowy pierwszej instancji, najczęściej na skutek wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli podatkowej. Takie postępowanie jest dwuinstancyjne i może być wszczęte z urzędu lub też na indywidualny wniosek podatnika.

 

Przebieg postępowania podatkowego:

 

•  postępowanie wyjaśniające,

•  ustalenie obowiązku podatkowego,

•  wydanie decyzji dotyczącej zobowiązania podatkowego,

•  postępowania odwoławcze.

 

 

Ustawodawca stwierdził, że postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób, który będzie budził zaufanie do organów podatkowych. Organy podatkowe prowadzące postępowanie zobowiązane są do udzielanie niezbędnych informacji oraz wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego. Postępowanie podatkowe powinno być także prowadzone szybko i wnikliwe posługując się najprostszymi środkami prowadzącymi do załatwienia sprawy.

 

Jeśli decyzja ustalona w wyniku postępowania podatkowego nie jest odpowiednia dla podatnika, o ile nie jest decyzją ostateczną, ma on możliwość złożenia w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji odwołania.


Rozliczenie podatkowe, to aspekt, z którym ma do czynienia każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Ma on obowiązek rozliczenia się z tytułu należnego podatku dochodowego. Prawo podatkowe jest zawiłe, często interpretacje są niejasne dla przedsiębiorców, należy uważać aby nie popełnić błędu, który wywoła nieprzyjemne konsekwencje w postaci między innymi wszczęcia postępowania podatkowego.  

 

                     

27 listopada 2014   Dodaj komentarz
System podatkowy   Doradztwo Podatkowe   doradztwo podatkowe   doradca podatkowy   postępowanie podatkowe  
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >
Doradztwopodatkowe | Blogi