Postępowanie podatkowe
Postępowanie podatkowe to rodzaj postępowania administracyjnego, które ma na celu określenie prawidłowego wymiaru podatku. Prowadzone jest przez organ podatkowy pierwszej instancji, najczęściej na skutek wykrycia nieprawidłowości podczas kontroli podatkowej. Takie postępowanie jest dwuinstancyjne i może być wszczęte z urzędu lub też na indywidualny wniosek podatnika.
Przebieg postępowania podatkowego:
• postępowanie wyjaśniające,
• ustalenie obowiązku podatkowego,
• wydanie decyzji dotyczącej zobowiązania podatkowego,
• postępowania odwoławcze.
Ustawodawca stwierdził, że postępowanie podatkowe powinno być prowadzone w sposób, który będzie budził zaufanie do organów podatkowych. Organy podatkowe prowadzące postępowanie zobowiązane są do udzielanie niezbędnych informacji oraz wyjaśnienia przepisów prawa podatkowego. Postępowanie podatkowe powinno być także prowadzone szybko i wnikliwe posługując się najprostszymi środkami prowadzącymi do załatwienia sprawy.
Jeśli decyzja ustalona w wyniku postępowania podatkowego nie jest odpowiednia dla podatnika, o ile nie jest decyzją ostateczną, ma on możliwość złożenia w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji odwołania.
Rozliczenie podatkowe, to aspekt, z którym ma do czynienia każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą. Ma on obowiązek rozliczenia się z tytułu należnego podatku dochodowego. Prawo podatkowe jest zawiłe, często interpretacje są niejasne dla przedsiębiorców, należy uważać aby nie popełnić błędu, który wywoła nieprzyjemne konsekwencje w postaci między innymi wszczęcia postępowania podatkowego.