Kontrola krzyżowa
Kontrole skarbowe wykonywane przez pracowników fiskusa zawsze budzą w przedsiębiorcach niepokój. Czasem zdarza się, że takie kontrole dotyczą nie tylko bezpośrednio przedsiębiorców ale także ich kontrahentów, w takim przypadku określa się je mianem kontroli krzyżowej.
Kontrola krzyżowa to czynności sprawdzające, które prowadzone są w ramach kontroli skarbowej podatnika a fizycznie odbywają się u jego kontrahenta. W przypadku wykrycia ewentualnych nieprawidłowości stanowią one podstawę do wszczęcia kontroli podatkowej u sprawdzanego kontrahenta. Swoim zakresem takie kontrole obejmują najczęściej 1-5 kontrahentów.
Możliwość przeprowadzania takich kontroli krzyżowych jest coraz częściej wykorzystywana przez urzędników.
Kontrole krzyżowe przeprowadzane są u:
• przedsiębiorców z tzw. branż wysokiego ryzyka, do których zalicza się m.in. usługi budowlane, obrót paliwami, usługi handlowe, usługi transportowe,
• przedsiębiorców wystawiających dokumenty wzbudzające podejrzenia, np. ręcznie wypisana faktura na wysoką kwotę, faktura z błędną stawką VAT, faktura wystawiona przez podatnika niebędącego płatnikiem VAT, faktura dokumentująca fikcyjne czynności (tzw. pusta faktura),
• kontrahentów (także partnerów biznesowych) firm z grupy wysokiego ryzyka lub dokumentujących transakcje w sposób budzący podejrzenia.