Ulga w spłacie zobowiązań podatkowych
Prowadzenie działalności gospodarczej jest bardzo niestabilnym procesem, który zależny jest od wielu czynników, czasem pojawiają się problemy finansowe, które obejmują także zobowiązania podatkowe.
Jeśli przedsiębiorca ma problemu z uregulowaniem zobowiązań podatkowych, może ubiegać się o przyznanie ulgi w ich spłacie.
Formy pomocy jakie może pozyskać to:
→ odroczenie terminu płatności podatku
→ rozłożenie zobowiązania podatkowego na raty
→ umorzenie zobowiązania podatkowego
Niestety możliwość skorzystania z takiej pomocy jest bardzo ograniczona. Udzielenie ulgi przez organ podatkowy następuje tylko w sytuacji kiedy wiąże się to z ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Ważny interes podatnika rozumiany jest jako problem z uregulowaniem zobowiązań będący następstwem zdarzeń losowych. Z koli interes publiczny interpretowany jest poprzez wartości wspólnotowe takie jak ochrona miejsc pracy.
Dokumenty niezbędne do uzyskania ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych:
Wniosek.
Zaświadczenie, oświadczenie o uzyskanej pomocy de minimis w ciągu 3 lat podatkowych lub jej braku.
Formularz z informacjami na temat przedsiębiorcy, jego sytuacji ekonomicznej, uzyskanej pomocy, prowadzonej działalności gospodarczej.
Dowody, które uzasadniają przyznanie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.
Złożenie wniosku wiąże się z rozpoczęciem postępowania podatkowego, które powinno się zakończyć wydaniem decyzji w ciągu 1 miesiąca ( w przypadku rozpatrywania nieskomplikowanych spraw ). Od wydanej decyzji przysługuje odwołanie do Izby Skarbowej.
Podatnicy powinny jednak pamiętać, że organy podatkowe nie chętnie udzielają jakichkolwiek ulg w spłacie zobowiązań podatkowych, ponieważ wiąże się to z ograniczeniem wpływów do budżetu państwa. Dodać należy, że wpływy z podatku stanowią największe dochody budżetu państwa.