Przychody w prawie podatkowym
Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mają świadomość, że prawo bilansowe różni się od prawa podatkowego tj. niektóre kategorię przychodów i kosztów nie koniecznie stanowić będą przychody i koszty zgodnie z ujęciem podatkowym.
Regulacje określające jakie przychody uznawane są przez prawo podatkowe zostały zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992roku. Kategorię przychodów, które uznawane są przez prawo podatkowe to między innymi:
» otrzymane pieniądze
» otrzymane nieodpłatnie zasoby majątkowe, prawa majątkowe ( wyłączenie dotyczy zakładów budżetowych, spółek użyteczności publicznej, jednostek samorządu terytorialnego )
» kwoty zobowiązań, które zostały umorzone lub nastąpiło ich przedawnienie ( wyłączenie pożyczek z Funduszu Pracy, pożyczek bankowych umorzonych w ugodowym postępowaniu )
» wartość zwróconych pożyczek, które wcześniej zostały już zaliczone do grupy nieściągalnych lub umorzonych
» wartość nominalna akcji, udziałów, wkładów
» kwota wynagrodzenia, którą otrzymał podatnik w procesie umorzenia akcji
Obok kategorii przychodów, które są zaliczane przez prawo podatkowe jest wiele pozycji, które ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłącza z pozycji przychodów:
» zaliczki pobrane na poczet przyszłych dostaw
» kwoty naliczonych ale nie otrzymanych odsetek
» przychody, które otrzymane zostały w celu utworzenia lub zwiększenia kapitału zakładowego
» nominalną wartość akcji
» rezerwy
» wiele innych pozycji
Prawo podatkowe jest bardzo charakterystyczne, ponieważ nie podaje ogólnej definicji jaką powinny się kierować podmioty gospodarcze stosuje natomiast wyliczenia. Czasem ciężko odnaleźć się w tych wszystkich zapisach i dokonać odpowiedniego podziału przychodów szczególnie w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Odpowiednim rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z pomocy doradcy podatkowego, który udzieli odpowiednich rad.