Propozycja zmian w Ordynacji podatkowej
Opracowana została propozycja zmian w Ordynacji podatkowej wiążąca się z zagadnieniem przedawnienia zobowiązań podatkowych. Obecnie do przedawnienia zobowiązania podatkowego dochodzi z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, niektóre sytuacje dopuszczają zawieszenie lub przerwanie biegu przedawnienia podatkowego.
Do tej pory z listy zobowiązań podatkowych, które mogą ulegać przedawnieniom wyłączone były zobowiązania podatkowe, które zabezpieczone były hipoteką lub zastawem skarbowym. W przypadku takich zobowiązań po upływie terminu przedawnienia organy podatkowe mogą dochodzić swoich roszczeń tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu. Takie rozwiązanie nie spodobało się Trybunałowi Konstytucyjnymi, który w jednym z swoich wyroków uznał taki zapis za sprzeczny z Konstytucją.
W związku z taką postawą Trybunału Konstytucyjnego opracowano projekt zmian, który przewiduje usunięcie tego przepisu z Ordynacji Podatkowej. Oznacza to w praktyce, że do przedawniania zobowiązań podatkowych zabezpieczonych hipoteką lub zastawem będzie dochodzić na takiej samej drodze jak w przypadku pozostałych zobowiązań podatkowych. Jeśli organ podatkowy przed upływem terminu przedawnienia nie udowodni istnienia oraz wysokości roszczenia podatkowego , nie będzie mógł dobrowolnie lub przymusowa egzekwować długu podatnika z hipoteki lub zastawu, dojdzie do przedawnienia zobowiązania po upływie 5 lat.
Więcej o Ordynacji Podatkowej znajdziesz tutaj.