Podwójne opodatkowanie cz.II
Zjawisko podwójnego opodatkowania ma miejsce nie tylko w sytuacji kiedy podmiot gospodarczy prowadzi działalność bądź pracuję w kliku krajach. Z obowiązkiem zapłacenia podatku dwa razy od tej samej podstawy możemy również spotkać się w wewnątrz danego kraju. Zjawisko podwójnego opodatkowania ma bardzo negatywny charakter i ustawodawca powinien wprowadzać różne regulacje prawne, które będą wykluczać obowiązek płacenia dwa razy podatku.
Z wewnętrznym podwójnym opodatkowaniem można się spotkać zarówno w przypadku podatków pośrednich w postaci VAT-u jak i akcyzy oraz podatków bezpośrednich czyli podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych. Przykładem mogą być produkty, na które ustawodawca nakłada podatek akcyzowy m.in. papierosy, paliwa, wyroby alkoholowe, samochody osobowe, futra, skóry futerkowe ze zwierząt szlachetnych, broń myśliwska i gazowa, produkty te podlegają także obowiązkowi zapłacenia podatku od towarów i usług powszechnie określanym podatkiem VAT. Mamy więc do czynienia z sytuacją kiedy jeden produkt podlega opodatkowaniu w dwóch momentach.
Podobna sytuacja ma miejsce w podatkach bezpośrednich w przypadku dywidend, które wypłacane są wspólnikom . W momencie kiedy spółka osiąga przychody jako podmiot prawny odprowadza do Urzędu Skarbowego należny podatek dochodowy od osób prawnych, część osiąganego zysku jest bardzo często przeznaczana na wypłacenie dywidend wspólnikom, kwota jaka zostanie wypłacona wspólnikom podlega opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jak więc widać ta sama kwota zostanie jeszcze raz obciążona podatkiem.
Zjawisko wewnętrznego podwójnego opodatkowania zniechęca podmioty do aktywnego działania na rynku gospodarczym zarówno tym wewnętrznym jak i zagranicznym.