Podwójne opodatkowanie cz. I
Podwójne opodatkowanie związane jest z koniecznością opłacenia dwukrotnie podatku od tej samej kwoty przychodów. Taka sytuacja ma związek z międzynarodowym podwójnym opodatkowaniem, nałożeniem na podmiot podatku w dwóch ( lub kilku ) państwach. Jest to zjawisko bardzo szkodliwe dla wymiany międzynarodowej, aby mu przeciwdziałać Polska podpisuje z innymi krajami umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Obecnie podpisane zostało ponad 80 takich umów, wśród państw, które zawarły z Polską takie porozumienie można wyróżnić: Australię, Austrię, Belgię, Białoruś, Bułgarię, Chiny, Czechy, Danię, Finlandię, Francję, Hiszpanię, Holandię, Irlandię, Japonię, Kanadę, Litwę, Niemcy, Norwegię, Nową Zelandię, Portugalię, Rosję, Słowację, Szwajcarię, Szwecję, Turcję, Ukrainę, Węgry, Wielką Brytanię, Włochy, itd. Aktualna lista państw dostępna jest na stronie Ministerstwa Finansów.
Opracowane zostały dwie metody unikania podwójnego opodatkowania:
* metoda wyłączenia, która polega na tym, że jedno z państw będące stroną umowy rezygnuje z swojego roszczenia podatkowego, zwalnia podatnika od obowiązku zapłacenia podatku,
* metoda zaliczenia ( metoda odliczenia, kredyt podatkowy ) obierająca się na możliwość odliczenia przez podatnika od kwoty zobowiązania podatkowego podatku, który został już zapłacony w drugim państwie.
W praktyce często okazuje się, że rozwiązanie problemu podwójnego opodatkowania jest proces bardzo skomplikowanym.