Podatki dawniej
Większość z Nas ma wrażenie, że podatki w Polsce funkcjonowały od zawsze. Kiedy tak naprawdę pojawiły się pierwsze podatki?
Źródła wskazują na koniec wieku X kiedy to obywatele zobowiązani byli płacić daninę kościołowi. Była to tzw. dziesięcina, która pobierana była od plonów rolnych jakie zebrane zostały przez ludność, tę formę daniny opłacali także duchowni oraz potrącana była z ziemskich dóbr zakonnych i kościelnych. Funkcjonowała także danina w postaci świętopietrzy czyli składki na rzecz papiestwa, z tytułu oddania państwa pod opiekę Stolicy Apostolskiej.
Inną formą podatków było myto, które dziś w trochę zmienionej formie funkcjonuje jako cło. Dawniej był to podatek, który pobierany był za przewożenie towarów w kontenerach, które ustawione były na szlakach celnych.
W dawnych czasach funkcjonowało również podymie, czyli opłata pobierana za dom mieszkalny. Wielkość tej opłaty ustalana była na podstawie wielkości domu. Największe obciążenie podatkowe z tego tytułu wynosiło 1 zł z kolei największe aż 3 zł.
System podatkowy, które obecnie funkcjonuje w Polsce jest bardzo złożony i skomplikowany. Istnieje wiele rodzajów podatków, które obciążają podmioty gospodarcze. Podstawę prawną, która umożliwia nakładania obowiązkowych podatków w Polsce jest funkcjonują od dnia 17 października Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku.