Podatki w spółce z o.o.
Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorcy zobowiązani są do odprowadzania do Urzędu Skarbowego należnego podatku dochodowego. Działalność gospodarczą można prowadzić w różnej formie. Bardzo często przedsiębiorcy decydują się na założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z uwagi na fakt, że założenie takiej spółki nie wymaga dużego nakładu finansowego ( kapitał zakładowy spółki z o.o. wynosi 5000 zł ) oraz spółka umożliwia ograniczenie odpowiedzialności wspólników spółki.
Jak wygląda strona podatkowa takiej spółki?
Spółka z o.o. jest spółką, która posiada osobowość prawną a co za tym idzie zobowiązana jest opłacać podatek od osób prawnych ( podatek CIT ). Spółka od uzyskanych dochodów będzie odprowadzać podatek. Równocześnie wspólnicy spółki, którzy otrzymają wynagrodzenia w formie dywidendy jako osoby fizyczne od takiej kwoty odprowadzać będą podatek od osób fizycznych. W ten sposób spółka z o.o. podlega podwójnemu opodatkowaniu.
Aby uniknąć tego zjawisko przedsiębiorcy coraz częściej łączą spółkę z o.o. z spółką komandytową w celu dokonania optymalizacji podatkowej.