Obowiązki podatnika, które należy przestrzegać....
Jak już każdy podatnik zna swoje prawa powinien także pamiętać o swoich obowiązkach. O dziwno lista obowiązków jest krótsza od tej, która wymienia prawa. Należy jednak pamiętać, że jeśli nie skorzystamy z przysługujących Nam praw to Nasza strata z kolei jeśli nie wypełnimy obowiązków mogą pojawić się nie przyjemne konsekwencję, bo Urząd z pewnością nie zapomni, że jakąś czynność podatnik zobowiązany był wykonać.
Lista obowiązków podatnika:
1. Przestrzeganie terminów płatności.
O tym do kiedy należy wpłacić podatek informują Nas konkretne przepisy prawa podatkowego. Rozróżnia się dwa terminy płatności podatków :
→ w ciągu 14 dni od dnia doręczenia decyzji ( jeśli zobowiązanie podatkowe określane jest za pomocą decyzji wydawanej przez organ podatkowy)
→ różne terminy określone w regulacjach prawnych ( zobowiązanie podatkowe powstaje z mocy prawa )
Jeśli zobowiązanie nie zostanie uregulowane w terminie naliczone zostaną odsetki za zwłokę.
2. Obowiązek przechowywania dokumentacji.
Podatnik zobowiązany jest do przechowywania dokumentacji podatkowej na przykład : faktur, ksiąg podatkowych aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego tj. do 5 lat liczonych od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
3. Powiadamianie Urzędy Skarbowego o zmianie adresu.
Jeśli nastąpiła zmiana adresu podatnik jest zobowiązany o takiej zmianie powiadomić odpowiedni organ podatkowy. W przypadku nie dopełnienia tej czynności pismo zostanie uznane za dostarczone pod adresem, który zgłoszony jest w Urzędzie.
4. Stawianie się na wezwania.
Podatnikowi grozi kara do 2 800 zł jeśli nie zgłosi się do organu podatkowego bez uzasadnionej przyczyny. Obowiązkiem podatnika jest stawienie się na wezwanie w granicach województwa, w którym zamieszkuje lub przebywa, wyjątek pojawia się w sytuacji kiedy sprawa wymaga osobistego zgłoszenia przed organ, który zajmuję się całym postępowaniem podatkowym.
5. Czynności w sytuacji kontroli podatkowej.
Kiedy dojdzie do kontroli podatkowej podatnik zobowiązany jest do współpracy z organem kontrolującym, do dostarczania mu wyjaśnień, dokumentów., wyznaczenia zastępcy w razie nieobecności.
6. Obowiązek uiszczenia opłaty skarbowej.
Opłacie skarbowej podlegają między innymi zaświadczenia, zezwolenia, dokładny wykaz czynności, które wymagają uiszczenia opłaty skarbowej wykazany jest w załącznikach do ustawy. Dowód zapłaty dołączony jest do składanego wniosku.