Obniżenie podatku dochodowego
Każdy przedsiębiorca zobligowane jest do rozliczenie się z tytułu podatku dochodowego. Bardzo często obciążenie finansowe z tego tytułu jest bardzo duże więc przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im obniżenie podatku dochodowego.
Na wysokość podatku ma wpływ wartość poniesionych kosztów, które zaliczane są do kategorii podatkowych. Koszty pomniejszają osiągany przychodów generując w ten sposób niższe dochody, od których opłacany jest podatek.
Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się według zasad ogólnych mają możliwość zaliczana do kosztów wielu pozycji, co wpłynie na obniżenie podatku.
Do kosztów uzyskanie przychodów przedsiębiorcy zgodnie z ustawą o podatku dochodowym mogą zaliczyć koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia przychodów. Oczywiście ustawodawca określił listę kosztów, które nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu.
Przykład jak obniżyć wysokość podatku dochodowego:
• zaliczenia kosztów, które udokumentowane są dowodem opłaty pocztowej, wyciągiem bankowym nie tylko fakturą VAT,
• przeznaczenie części nieruchomości na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej ( jeśli działalność gospodarcza prowadzona jest w mieszkaniu, domu),
• zaliczenie części odsetkowej kredytu na zakup nieruchomości w dacie zapłacenia kredytu do kosztów uzyskania przychodu, lub proporcjonalnie do powierzchni wykorzystywanej do działalności gospodarczej,,
• właściciele firm mają możliwość zaliczenia wydatków na wyposażenia gabinetu lub biura gdzie przyjmowani są klienci do kosztów,
• zakup usług obcych,
• wykorzystywanie w działalności zarówno pojazdów firmowych jak i niefirmowych.
Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o aktualnie obowiązującym prawie i na bieżąco sprawdzać czy nie pojawiły się nowe regulacje prawne, które dane rozwiązanie będą wykluczać.