Kilka słów o podatku VAT
Podatek VAT to podatek pośredni, który stanowi największe wpływy do budżetu państwa. Wliczany jest w cenę towaru lub usługi przez sprzedawcę, który jest podatnikiem VAT, obciąża konsumenta.
Opodatkowaniu takim podatkiem podlegają:
⇒ odpłatna dostawa towarów, odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
⇒ eksport towarów
⇒ import towarów na terytorium kraju
⇒ wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju
⇒ wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
Podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, osoby fizyczne, które samodzielnie wykonują działalność gospodarczą bez względu na rezultat prowadzonej działalności.
Aktualnie obowiązujące stawki podatku VAT:
0% - jest to stawka preferencyjna stosowana między innymi w przypadku eksportu oraz wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów, dla dostawy przez sprzedawcę towarów, w stosunku do których zwrócono kupującemu VAT, dla takich towarów jak: drukarki, skanery, jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych
5% - stawka obejmująca żywność nieprzetworzoną, książki i czasopisma specjalistyczne, podstawowe produkty żywnościowe w postaci pieczywa, nabiału, przetworów mięsnych, przetworów zbożowych
7% - jest to stawka, która naliczana jest przez nabywcę towarów od rolnika ryczałtowego
8% - podlegają jej takie produkty jak owoce, warzywa, zwierzęta hodowlane, nasiona roślin, drzewo opałowe, ryby, wyroby ciastkarskie, makarony, cukier, gotowe pasze dla zwierząt
23% - stawka podstawowa, która obejmuje towary nie zaliczane do poprzednich grup
Wyróżnia się jeszcze czynności zwolnione, które nie generują obowiązku płatności podatku VAT, obejmują między innymi dostawę towarów używanych, dostawa złota dla Narodowego Banku Polskiego, usługi transportu sanitarnego, usługi w zakresie obowiązkowych świadczeń społecznych, wykaz tych czynnośći znajduje się w art. 43 ustawy o VAT.
Wykaz produktów, które podlegają poszczególnym stawką podatku VAT znajduje się w załącznikach do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, listy w przypadku niektórych stawek podatku są bardzo długie.
Przedsiębiorcy, którzy są podatnikami podatku VAT rozliczają się miesięcznie lub kwartalnie. Deklarację należy składać do Urzędu Skarbowego do 25 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu bądź kwartalnie.