Indywidualna interpretacja
Prawo podatkowe to szereg skomplikowanych zagadnień, które bardzo często nie są zrozumiałe dla podatników. Co zrobić jeśli nie jesteśmy pewni naszej interpretacji danego przepisu, a nie zastosowanie się do regulacji spowoduje nieprzyjemne konsekwencję?
Rozwiązaniem takiego problemu jest wykorzystanie prawa podatnika do indywidualnej interpretacji. Wydawana jest w imieniu Ministra Finansów i ma na celu nakierowanie i wyjaśnienie podatnikowi wątpliwych przepisów. Prawo do takiej interpretacji ma każdy zainteresowany, nawet jednostki, które nie mają miejsca zamieszkania i siedziby na terytorium Polski. Podstawą do skierowania wniosku o wydanie takiej interpretacji jest wątpliwość co do zaistniałego zdarzenia lub zdarzenia przyszłego, które może wywołać określone konsekwencje w rozumieniu prawa podatkowego.
Należy osobiście lub za pomocą poczty złożyć wniosek na formularzu ORD-IN, ORD-IN/A. Organami, które uprawnione są do wydawania takiej interpretacji są Dyrektorzy Izb Skarbowych. Niestety jeśli podatnik wyrazi potrzebę otrzymania interpretacji indywidualnej musi ponieść opłatę w wysokości 40 zł od każdego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które stało się przedmiotem złożonego wniosku.
Taka interpretacja powinna zostać wydana bez zbędnej zwłoki, przepisy Ordynacji Podatkowej wskazuję termin nie później niż 3 miesiące do otrzymania wniosku.
Czy warto korzystać z prawa do indywidualnej interpretacji ?
Jeśli pojawia się groźba poważnych konsekwencji wynikających z niewłaściwego zastosowania się do przepisów podatkowych warto skorzystać z takiej możliwości ze względu na fakt, że zastosowanie się do wydanej interpretacji ( przed jej zmianą lub uchyleniem przez Sąd) nie może zaszkodzić wnioskodawcy.